Zastanawiasz się, jak pchnąć swoją firmę do przodu i czy wdrożyć nowe trendy dla wzrostu i rozwoju biznesu? Zapoznaj się z poniższymi trendami na 2023 rok, które pomogą Ci usprawnić procesy wewnętrzne, dotrzeć do większej liczby klientów i poprawić ich satysfakcję.

Sztuczna inteligencja

Firmy wykorzystują sztuczną inteligencję na wiele sposobów. Wykorzystując sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, firmy znajdują innowacyjne sposoby na poprawę wyników biznesowych. Sztuczna inteligencja jest skuteczna i korzystna dla prawie każdej strategii biznesowej, ponieważ pomaga oszczędzać pieniądze, podejmować szybkie decyzje, generować więcej danych, unikać błędów ludzkich i automatyzować wiele zadań. Jak firmy mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję? Chatboty są bardzo popularne i mogą być również wykorzystywane w e-mail marketingu, pomagając w optymalizacji treści i sugerując skuteczne strategie marketingowe. Mogą być również wykorzystywane do zapobiegania cyberatakom.

Marketing mobilny

Korzystanie z urządzeń mobilnych stale rośnie, więc dla firm kluczowe jest posiadanie responsywnej, zoptymalizowanej strony internetowej, która dobrze wyświetla się na urządzeniach mobilnych. Docieraj do klientów za pośrednictwem wiadomości tekstowych, które mają wyższy wskaźnik odpowiedzi niż e-mail, i umożliwiaj płatności przez telefon. Kolejną dużą szansą są aplikacje mobilne, na których użytkownicy spędzają dużo czasu.

Personalizacja

W dzisiejszych czasach klienci sami domagają się personalizacji. Od wybuchu pandemii nastąpił gwałtowny wzrost spersonalizowanego marketingu, a obecnie klienci uważają personalizację za standard zaangażowania, niezależnie od tego, czy chodzi o interakcje online, czy osobiste. Konsumenci są bardziej skłonni kupować od marek, które znają ich imię i nazwisko oraz historię zakupów, a następnie dostarczają odpowiednie wiadomości. Czasami użytkownicy czują się przeładowani informacjami, ale gdy widzą swoje imię i nazwisko, spersonalizowane treści mogą ich zaangażować. Jak więc wdrożyć spersonalizowany marketing w praktyce? Marketing e-mailowy to jedna z opcji, ale coraz popularniejsze są także spersonalizowane treści wideo, rekomendowanie produktów w oparciu o gromadzenie danych na temat tego, co dana osoba lubi i co lubi kupować, lub interakcja z użytkownikami w mediach społecznościowych.

Influencer marketing

Influencer marketing zyskuje na popularności, jest to forma marketingu w mediach społecznościowych, która ma na celu dostarczenie informacji o marce i jej produktach do grupy docelowej. Jest to idealny sposób na zwiększenie świadomości marki, budowanie wiarygodności i dotarcie do nowych potencjalnych klientów. Ta forma promocji jest bardzo skuteczna, ponieważ użytkownicy, którzy śledzą influencera, ufają jego rekomendacjom. Ponadto influencer marketing pomaga poprawić SEO.

Zdroj: stock.adobe.com

Zrównoważony rozwój i troska o środowisko

Coraz częściej ludzie starają się żyć w sposób zrównoważony, aby jak najmniej obciążać środowisko, i oczekują tego od firm, od których kupują. Korzystanie z produktów przyjaznych dla środowiska, które nie szkodzą zdrowiu ludzkiemu ani nie zagrażają naturalnemu ekosystemowi, znane jest jako zielona konsumpcja. Zasoby naturalne gwałtownie maleją pod względem ilości i jakości. W związku z tym konieczne jest promowanie zrównoważonego rozwoju, którego celem jest maksymalne wykorzystanie zasobów naturalnych przy jednoczesnym zachowaniu i poprawie jakości życia. Firmy, które wykazują troskę i szacunek dla środowiska, stają się bardziej wiarygodne dla klientów.

Domowe biuro

W wyniku pandemii COVID-19 firmy zostały zmuszone do przeniesienia się do biur domowych i okazało się, że niektórzy pracownicy czują się znacznie bardziej komfortowo, a nawet są bardziej produktywni niż w biurze. Telepraca ma wiele zalet, takich jak lepsza równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, oszczędność czasu, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, zwiększona produktywność i mniejszy stres. Jest to również korzystne dla firm, ponieważ oszczędzają one na przykład na kosztach ogrzewania i mogą zatrudniać pracowników z dowolnej lokalizacji geograficznej.

Płatności w kryptowalutach

Płatności w bitcoinach stają się coraz bardziej popularne. Nawet PayPal dodał bitcoiny do swoich zwykłych opcji płatności. Technologia blockchain jest wykorzystywana do zapewnienia bezpieczeństwa transakcji. Dodanie płatności kryptowalutowych jest również korzystne dla małych firm, ponieważ wiąże się z nimi mniej opłat w porównaniu do korzystania z kart kredytowych. Ze względu na swój zdecentralizowany charakter kryptowaluta chroni sprzedawców przed oszustwami. Nie ma stron trzecich, które mogłyby anulować płatności online. Podczas gdy przelewy bankowe mogą zająć kilka dni roboczych, płatności kryptowalutowe są akceptowane i przetwarzane natychmiast w czasie rzeczywistym. Jedną z największych zalet korzystania z kryptowalut jest to, że otwierają one drzwi do nowych rynków. Firmy mogą łatwo akceptować płatności od kupujących w dowolnym kraju, co może zwiększyć przychody i przyspieszyć rozwój biznesu.