Koniec roku powoli puka do drzwi, a Ty nie wiesz, co zrobić w pierwszej kolejności? Zainspiruj się naszymi wskazówkami i jak najlepiej wykorzystaj ten gorączkowy okres.

Kontrola księgowa

Przed końcem roku wymagany jest przegląd księgowy lub audyt w celu weryfikacji sprawozdań finansowych. Księgi rachunkowe muszą być prowadzone rzetelnie i prawidłowo, ponieważ tylko w ten sposób można prawidłowo zarządzać firmą i podejmować strategiczne decyzje. Roczne zamknięcie jest następnie procesem sprawdzania, uzgadniania i weryfikacji, czy wszystkie transakcje zostały prawidłowo rozliczone.

Dla firmy ważniejsze jest śledzenie dochodów i wydatków niż przychodów i wydatków. Każdy przedsiębiorca powinien regularnie monitorować przepływy pieniężne dochodów i wydatków oraz opracowywać dalsze działania strategiczne w oparciu o dane księgowe.

Podatki

Pod koniec roku należy zamknąć rachunki, co wiąże się ze złożeniem zeznań podatkowych i raportów do zakładów ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Koniec roku to bardzo gorączkowy okres i często firmy zajmują się zeznaniami podatkowymi w ostatniej chwili. Zacznij zajmować się tymi obowiązkami z wyprzedzeniem, bez stresu. Chociaż zeznania podatkowe można składać do 1 kwietnia, dobrym pomysłem jest jak najszybsze załatwienie tych formalności.

Inwestowanie

Pod koniec roku następuje podział zysków w firmie i idealnie byłoby, gdyby część zysków została zainwestowana. Tylko inwestując we własny biznes można osiągnąć wyższe zyski i odnieść większy sukces na rynku. Ważne jest jednak, aby inwestować nie tylko bezpośrednio w firmę, ale także w inne obszary, aby zapewnić najlepszą możliwą dywersyfikację, a tym samym zapewnić pasywny dochód. W czasach wysokiej inflacji szczególnie ważne jest, aby nie trzymać pieniędzy na koncie, ale mądrze inwestować.

Określanie strategii

Czy osiągnąłeś wyznaczone cele? Oceń, jak radziłeś sobie przez cały rok i wyznacz cele na nadchodzący rok. Określ dokładne kroki, które podejmiesz, aby je osiągnąć. Wyznaczając cele, przejmujesz kontrolę nad kierunkiem swojej działalności. Stworzysz wizję dla swojej firmy i sprawisz, że będzie ona znacznie łatwiejsza do osiągnięcia, zarówno samodzielnie, jak i z zespołem. Cele powinny być SMART i cały zespół powinien być z nimi zaznajomiony, tylko w ten sposób można je osiągnąć w przyszłości.

 

Prezent dla partnerów biznesowych i pracowników

Nie zapomnij o swoich partnerach biznesowych i pracownikach przed świętami Bożego Narodzenia i wzmocnij swoje relacje przemyślanym prezentem, który pokaże, że ich doceniasz. Otrzymanie prezentu jest silnym doświadczeniem i będzie sprzyjać dobrym relacjom.

Zakończ rok, podsumuj swoje osiągnięcia i wejdź w kolejny rok z już ustaloną strategią biznesową i załatwionymi formalnościami.