Koniec roku powoli puka do drzwi, a Ty nie wiesz, co zrobić w pierwszej kolejności? Zainspiruj się naszymi wskazówkami i jak najlepiej wykorzystaj ten gorączkowy okres.

Kontrola księgowa

Przed końcem roku wymagany jest przegląd księgowy lub audyt w celu weryfikacji sprawozdań finansowych. Księgi rachunkowe muszą być prowadzone rzetelnie i prawidłowo, ponieważ tylko w ten sposób można prawidłowo zarządzać firmą i podejmować strategiczne decyzje. Roczne zamknięcie jest następnie procesem sprawdzania, uzgadniania i weryfikacji, czy wszystkie transakcje zostały prawidłowo rozliczone.

Dla firmy ważniejsze jest śledzenie dochodów i wydatków niż przychodów i wydatków. Każdy przedsiębiorca powinien regularnie monitorować przepływy pieniężne dochodów i wydatków oraz opracowywać dalsze działania strategiczne w oparciu o dane księgowe.

Podatki

Pod koniec roku należy zamknąć rachunki, co wiąże się ze złożeniem zeznań podatkowych i raportów do zakładów ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Koniec roku to bardzo gorączkowy okres i często firmy zajmują się zeznaniami podatkowymi w ostatniej chwili. Zacznij zajmować się tymi obowiązkami z wyprzedzeniem, bez stresu. Chociaż zeznania podatkowe można składać do 1 kwietnia, dobrym pomysłem jest jak najszybsze załatwienie tych formalności.

Inwestowanie

Pod koniec roku następuje podział zysków w firmie i idealnie byłoby, gdyby część zysków została zainwestowana. Tylko inwestując we własny biznes można osiągnąć wyższe zyski i odnieść większy sukces na rynku. Ważne jest jednak, aby inwestować nie tylko bezpośrednio w firmę, ale także w inne obszary, aby zapewnić najlepszą możliwą dywersyfikację, a tym samym zapewnić pasywny dochód. W czasach wysokiej inflacji szczególnie ważne jest, aby nie trzymać pieniędzy na koncie, ale mądrze inwestować.

Wskazówki dla przedsiębiorców na koniec roku

Określanie strategii

Czy osiągnąłeś wyznaczone cele? Oceń, jak radziłeś sobie przez cały rok i wyznacz cele na nadchodzący rok. Określ dokładne kroki, które podejmiesz, aby je osiągnąć. Wyznaczając cele, przejmujesz kontrolę nad kierunkiem swojej działalności. Stworzysz wizję dla swojej firmy i sprawisz, że będzie ona znacznie łatwiejsza do osiągnięcia, zarówno samodzielnie, jak i z zespołem. Cele powinny być SMART i cały zespół powinien być z nimi zaznajomiony, tylko w ten sposób można je osiągnąć w przyszłości.

 

Prezent dla partnerów biznesowych i pracowników

Nie zapomnij o swoich partnerach biznesowych i pracownikach przed świętami Bożego Narodzenia i wzmocnij swoje relacje przemyślanym prezentem, który pokaże, że ich doceniasz. Otrzymanie prezentu jest silnym doświadczeniem i będzie sprzyjać dobrym relacjom.

Zakończ rok, podsumuj swoje osiągnięcia i wejdź w kolejny rok z już ustaloną strategią biznesową i załatwionymi formalnościami.